неділя22 грудня 2024
rating.net.ua

НБУ послаблює валютні обмеження: які зміни вступлять в силу з 21 грудня?

Зміни не вплинуть значною мірою на динаміку курсу та обсяг міжнародних резервів, підкреслив регулятор.
НБУ ослабляет валютные ограничения: что изменится с 21 декабря.

Національний банк України зменшує ряд валютних обмежень, що сприятиме діяльності місцевих виробників і покращить умови ведення бізнесу в Україні. Проте ці зміни не матимуть істотного впливу на динаміку валютного курсу та рівень міжнародних резервів.

Про це інформує сайт НБУ.

Заходи валютної лібералізації, які набирають чинності з 21 грудня, охоплюють кілька напрямків:

  • По-перше, знімається заборона на купівлю-продаж банківських металів.

«Враховуючи запити бізнес-спільноти та детальний аналіз можливого впливу такого рішення на валютний ринок, Національний банк дозволяє юридичним особам та фізичним особам-підприємцям купувати та продавати банківські метали без фізичної поставки за безготівкові гривні», – зазначено у повідомленні.

Починаючи з 21 грудня бізнес матиме можливість здійснювати відповідні операції за таких умов: 

  • потреба у проведенні операції обґрунтовується виробничою діяльністю компаній (бізнес виготовляє ювелірні вироби);
  • компанії/підприємці займалися виробництвом ювелірних виробів до початку повномасштабного вторгнення, що підтверджується відповідними документами.

Вказується, що такі зміни сприятимуть стабільній роботі вітчизняних виробників у ювелірній галузі, зменшать обсяги імпорту готових ювелірних виробів і знизять тиск на виробничі витрати бізнесу завдяки можливості безпосередньо закуповувати сировину.

  • По-друге, розширюється дозвіл на купівлю валюти для операторів ядерних установок.

Зокрема, НБУ надав можливість купувати валюту оператором ядерних установок без врахування залишків коштів в іноземній валюті, отриманих не пізніше 31 жовтня 2024 року в рамках надходжень за кредитним договором з нерезидентом-кредитором, гарантом якого є іноземне експортно-кредитне агентство / іноземна держава через уповноважену нею особу / іноземна особа, до складу учасників якої входить іноземна держава.

«Метою цих змін є забезпечення безперервності постачання ядерного палива, що є важливим для функціонування атомних станцій, а отже, для енергетичної безпеки України», – пояснили в Нацбанку.

  • По-третє, НБУ продовжує уніфікацію підходів до сплати українським бізнесом купонів за єврооблігаціями.

Додатково до вже існуючих можливостей НБУ оновив норми, що дозволяють українським компаніям відшкодовувати нерезидентам витрати, понесені через сплату купонів за єврооблігаціями.

Згідно з повідомленням, норми оптимізовано так, щоб усі українські компанії, які залучали кошти для фінансування проектів в Україні через випуск євробондів, мали однакові можливості для їх відшкодування нерезидентам.

«Такі перекази можуть здійснюватися лише за рахунок власної іноземної валюти за виконання ряду умов, визначених у постанові НБУ. Зміни не матимуть негативного впливу на валютний ринок, натомість підвищать ймовірність нових залучень капіталу в Україну», – додали в Нацбанку.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що ситуація на валютному ринку не викликає занепокоєння. Обмінний курс гривні в листопаді коливався в обидва боки та лише незначно послабився наприкінці місяця.