Правління Національного банку України вирішило підвищити облікову ставку до 14,5% річних. Це рішення має на меті підтримку стабільності валютного ринку, контроль над інфляційними очікуваннями, зміну інфляційного тренду та поступове зниження інфляції до цільового рівня 5%.
Про це зазначається на вебсайті НБУ.
З метою стримування цінового тиску, ймовірно, знадобиться подальше посилення процентної політики.
У 2024 році інфляція досягла 12%, а ціновий тиск зберігається й на початку 2025 року.
У грудні 2024 року інфляція прискорилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз Нацбанку. За оцінками НБУ, прискорення інфляції продовжувалося й у січні.
Ціни зростають через погані врожаї минулого року, зазначає Нацбанк. Окрім того, спостерігається і фундаментальний ціновий тиск. Це підтверджує подальше прискорення базової інфляції (до 10,7% р/р у грудні), зокрема через різке зростання цін на послуги (12,5% р/р у грудні).
Ця цінова динаміка обумовлена зростанням витрат бізнесу на сировину, матеріали та електроенергію, а також збільшенням зарплат на фоні збереження дефіциту робочої сили. Водночас, у останні місяці певною мірою зростання цін стримувалося зміцненням курсу гривні до євро, що є важливим для українського імпорту.
Перехід інфляції на двозначний рівень негативно впливає на інфляційні очікування населення та бізнесу. Проте прогнози фінансових аналітиків і банків залишаються відносно стабільними.
Завдяки згасанню тимчасових чинників цінового тиску та заходам НБУ у сфері процентної й валютно-курсової політики, інфляція сповільниться до 8,4% у 2025 році та до цільового 5% – у 2026 році.
У перші місяці 2025 року інфляція, ймовірно, продовжить зростати.
Очікується, що наприкінці 2025 року інфляція знизиться до 8,4%, а у 2026 році – до цільових 5%. Це, зокрема, буде сприяти заходам процентної та валютно-курсової політики Національного банку, а також кращим врожаям, поліпшенню ситуації в енергетиці, зниженню фіскального дефіциту та помірному зовнішньому ціновому тиску.
Міжнародна підтримка буде достатньою для беземісійного фінансування бюджетного дефіциту та підтримання стабільної ситуації на валютному ринку.
У 2024 році Україна отримала $42 млрд від міжнародних партнерів у вигляді кредитів і грантів. Завдяки цим коштам уряд зміг профінансувати значний дефіцит бюджету (близько 24% ВВП без урахування грантів у доходах), а НБУ – підтримувати стабільність валютного ринку та наростити міжнародні резерви до нового історичного максимуму ($43,8 млрд наприкінці 2024 року).
Очікується, що у 2025 році Україна отримає $38,4 млрд зовнішнього фінансування.
Оновлений макропрогноз НБУ передбачає подальше підвищення облікової ставки для стримування інфляції.