Оточення новообраного президента США Дональда Трампа повідомило європейським лідерам, що нова адміністрація вимагатиме від країн-членів НАТО підвищити витрати на оборону до рекордних 5% від ВВП, тоді як наразі лише деякі європейські країни змогли досягти 2%.
При цьому, як стверджує Financial Times з посиланням на джерела, майбутня адміністрація Трампа має намір продовжити надання військової допомоги Україні.
Консультанти Трампа з питань зовнішньої політики поділилися його намірами під час обговорень з високопосадовцями європейських країн, що відбулися у грудні, повідомляє FT, посилаючись на осіб, знайомих з ходом переговорів.
Під час своєї передвиборчої кампанії Трамп погрожував зупинити допомогу Україні, змусити Київ розпочати мирні переговори та залишити союзників по НАТО без захисту, якщо вони не витратять достатньо на оборону, нагадує видання.
Проте, за словами співрозмовників FT, він має намір продовжити військову підтримку Україні після інавгурації 20 січня і може вимагати від країн НАТО більш ніж удвічі підвищити актуальний цільовий показник витрат на оборону з 2% – наразі 23 з 32 членів альянсу відповідають цьому показнику.
Країни-члени НАТО вже розглядають можливість підвищення цього показника до 3%. Один зі співрозмовників FT вважає, що Трамп може погодитися на 3,5%, але це питання буде пов'язане з пропозицією щодо вигідніших умов торгівлі з США.
Бекграунд. Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що координація допомоги Києву перейшла від США до НАТО. Дипломати, однак, визнають, що передача повноважень до НАТО може мати обмежений ефект, оскільки альянс все ще залежить від США.